Program
Agenda konferencji
W ramach Stormwater Poland 2024 przygotowaliśmy dla Państwa
3 rozbudowane sesje tematyczne, podzielone na 2 dni konferencji
środa, 17 kwietnia 2024
Sesja 1
Czy zależy nam na detencji, retencji, czy na wykorzystaniu wód opadowych?
Odpowiedź na to pytanie wymaga uporządkowania samego nazewnictwa. Na konferencji chcemy, aby eksperci zdefiniowali możliwie ściśle pojęcia detencji, retencji i wykorzystania wód opadowych. Chcemy także usłyszeć, w jaki sposób premiowane jest wprowadzenie rozwiązań w obszarze detencji, retencji i wykorzystania wód opadowych przy ubieganie się o nowe transze środków na adaptację do zmian klimatu miejskich systemów odwodnienia. Trzeba przy tym powiedzieć: w jaki sposób i z użyciem jakich narzędzi komputerowych należy wiarygodnie szacować potencjał wprowadzania tych rozwiązań w poszczególnych zlewniach? Oczywiście dyskusje te chcemy połączyć z inspirującymi przykładami wdrożeń rozwiązań retencji i wykorzystania wód opadowych z Polski i zagranicy. W podsumowaniu sesji pierwszej chcemy także, aby sponsorzy konferencji zasiedli do wspólnej debaty i spróbowali przekonać uczestników konferencji do wyboru swoich rozwiązań technologicznych rozbudowy systemów detencyjnych i retencyjnych, w tym z wykorzystaniem wód opadowych.
Sesja 2
Kto powinien zająć się retencjonowaniem i wykorzystaniem wód opadowych?
W drugiej sesji konferencji chcemy odpowiedzieć na pytanie: Kto powinien zająć się retencjonowaniem i wykorzystaniem wód opadowych? Przez lata, a może nawet ponad dekadę trwała dyskusja nad tym: kto ma odpowiadać za odbiór i odprowadzenie wód opadowych lub roztopowych w miastach? My chcemy zwrócić uwagę, że pytanie to dodatkowo komplikuje się, bo skala wymagań wzrasta. Wody opadowe nie wystarczy już odebrać, ale wręcz przeciwnie należy zachęcić właścicieli działek, aby ją zagospodarowali sami. A jeśli już wody opadowe muszą być odbierane na przykład ze zlewni drogowych, to wyzwaniem dla eksploatatora systemu odwodnienia staje się ich zagospodarowanie na terenie miasta i ograniczenie zrzutu do odbiorników. A przy tym nie można zapominać, że kanalizacja deszczowa to infrastruktura krytyczna i ktoś musi dbać choćby o stan techniczny kanałów o dużych średnicach pod wieloma najważniejszymi ulicami w mieście.
Te nowe wyzwania często mieszczą się na granicy kompetencji poszczególnych jednostek zarządzających miastem. Chcemy, aby nasi prelegenci z miast o różnej wielkości podzielili się swoim doświadczeniem, jak w praktyce można rozwiązywać ten problem, kto ma to robić i w jaki sposób działanie finansować? Szczególnie liczymy na głosy ze strony firm wodociągowo-kanalizacyjnych dotyczące misji takich firm w globalnym zarządzaniu obiegiem wód w mieście, a więc także w kontrolowaniu strumienia wód opadowych. Jak zapewne większość branży liczymy, że w nowych realiach po ostatnich wyborach, firmy wodociągowo-kanalizacyjne przestaną borykać się tylko z zagadnieniem taryf za wodę i ścieki, będą mogły złapać oddech i powrócić do kompleksowej idei zapewniania komfortu wodno-kanalizacyjnego dla mieszkańców miast. To nie może odbyć się z pominięciem deszczówki. Może warto sparafrazować hasło grupy Aquanet S.A. i powiedzieć, że: Gospodarując wodami opadowymi poprawiamy jakość życia. W końcowej części sesji chcemy także dyskutować o tym z jakich narzędzi w tym celu korzystać. Służyć temu ma debata, której osią ma być spór, o to czy modelowanie systemów odwodnienia ma mieć charakter ekskluzywny czy powszechny?
Sesja 2 cd.