Logo

Stormwaterpoland.com

Suche zbiorniki przeciwpowodziowe na przykładzie projektów Roztoki Bystrzyckie na potoku Goworówka i Boboszów na rzece Nysie Kłodzkiej

Na zlecenie Inwestora: Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w Kotlinie Kłodzkiej wybudowane zostały suche zbiorniki przeciwpowodziowe: Roztoki Bystrzyckie na potoku Goworówka i Boboszów na rzece Nysie Kłodzkiej. Inwestycje te powstały w ramach projektu ochrony przed powodzią Kotliny Kłodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem miasta Kłodzka.

Każda dobrze zaprojektowana budowla to połączenie trzech podstawowych elementów: funkcji, konstrukcji i formy. W przypadku zbiorników przeciwpowodziowych powyższe jest szczególnie istotne. Obiekty te zapewniać mają bezpieczeństwo ludziom, ich życiu i mieniu zarówno poprzez redukcję fali powodziowej jak i bezpieczną, niezawodną konstrukcję. Ogromna ingerencja w zagospodarowanie terenu wymaga odpowiedniej formy obiektu wpisującej się w istniejące otoczenie zgodnie z wymaganiami ochrony środowiska i ochrony krajobrazu. Bardzo ważnym jest przy tym aspekt społeczny, w którym zbiornik musi być atrakcyjny także w normalnych warunkach eksploatacji zapewniając miejsca rekreacji i wypoczynku.

W prezentacji przedstawione zostaną rozwiązania projektowe suchych zbiorników przeciwpowodziowych: Boboszów na rzece Nysie Kłodzkiej i Roztoki Bystrzyckie na potoku Goworówka od fazy koncepcji po fazę pełnienia nadzorów autorskich sprawowanych na etapie realizacji inwestycji. Pokazane zostaną rozwiązania projektowe i konkretne ich odzwierciedlenie w zrealizowanych obiektach. Omówiona zostanie funkcja przeciwpowodziowa zbiorników i doświadczenia płynące z powodzi z września 2024 roku. Jednym z ważniejszych elementów, kluczowym dla bezpieczeństwa zbiornika, są urządzenia przelewowe zapobiegające przelaniu się spiętrzonej wody przez koronę zapory. W prezentacji porównane zostanie klasyczne rozwiązanie przyjęte dla zbiornika Boboszów na rzece Nysie Kłodzkiej z nowatorskim podejściem dla zbiornika Roztoki Bystrzyckie na potoku Goworówka, gdzie w projekcie urządzeń przelewowych wykorzystano rurociągi GRP o średnicy 3,6m. Dla urządzeń przelewowych omówione zostaną rozwiązania projektowe, badania modelowe wykonane na etapie projektowania i prawdziwy test jakim była powódź z września 2024 roku.